اخبار

خبر برگزیده

اعلام آمادگی برای همکاری‌های مردمی تخصص‌محور با وزارت صمت

رئیس دبیرخانه مردمی صنعتگران تهران ضمن ارسال پیام تبریک به فاطمی‌امین وزیر جدید وزارت صمت در نامه‌ای از اعلام آمادگی همکاری بدنه مردمی این جریان تخصص‌محور با این وزارتخانه خبر داد.

اخبار مهم

رئیس دبیرخانه مردمی صنعتگران تهران ضمن ارسال پیام تبریک به فاطمی‌امین وزیر جدید وزارت صمت در نامه‌ای از اعلام آمادگی همکاری بدنه مردمی این جریان تخصص‌محور با این وزارتخانه خبر داد.

فریدون روحی کارشناس صنعت تاسیسات و تهویه مطبوع سال ۱۳۹۹ برای صنعت تاسیسات و تهویه مطبوع ایران سال عجیب و در کل مفیدی بود. می‌توان گفت در تولید انواع چیلر از جمله چیلر جذبی، چیلر تراکمی‌ و مینی‌چیلر و فن‌کویل در داخل کشور به خودکفایی کامل رسیدیم، ولی مشکل همیشگی وجود داشت و امکانات تست ظرفیت دستگاه‌های مختلف در صنعت تهویه مطبوع و استاندارد‌های متفاوت تهیه و تدوین نشده است. طی سال ۱۳۹۹ با توجه به مشکلات گسترده واردات در تولید داکت اسپلیت نیز رویدادهای مهمی ‌رخ داد که در ادامه به اختصار به حال و هوای کل صنعت تاسیسات و تهویه مطبوع می‌پردازم.

در لیست وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، حضور مدیرانی لازم و ضروری است که سابقه حمایت و پشتیبانی از تولیدکنندگان و صنعتگران بخش خصوصی را دارند.

دنیای اقتصاد: سابقه صنعت تهویه کشور ما به‌صورت سنتی به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. پیشینیان ما ر‌وش‌هایی را برای برودت ابداع کرده بودند که هم‌اکنون نیز در مناطقی از ایران وجود دارد؛ اما قدمت آن به‌صورت صنعتی در کشورمان بیش از ۷۰ سال است. صنعت تهویه مطبوع به لحاظ ساختاری جزو قدیمی‌ترین صنایع توسعه‌یافته در داخل کشور به‌حساب می‌آید. صنعتی که هم‌اکنون زیرمجموعه صنعت تاسیسات محسوب می‌شود.

مهدی بستانچی در گفت و گو با ایسنا، با انتقاد از اقدامات ناکافی اتاق بازرگانی در حمایت از صنایع کوچک و متوسط بیان کرد: آن مفهوم اتاق شیشه‌ای که مسئولان اتاق بازرگانی همواره در زمان انتخابات در تبلیغات خود وعده می‌دهند، عملا اتفاق نیفتاده است. با وجود اینکه هر چهار سال در آستانه انتخابات اتاق بازرگانی، کاندیداها وعده ها و شعارهای خوبی برای حمایت از صنایع می‌دهند اما بعد از انتخاب شدن، آن شعارها را کنار می‌گذارند و مجددا چهار سال بعد در آستانه انتخابات دیگر، آن وعده‌ها را مطرح می‌کنند؛ در حالی که عملا اقدام خاصی برای صنایع کوچک و متوسط انجام نمی‌دهند.

دنیای‌اقتصاد : در بخش ساختمان همواره سه حلقه حیاتی دیده می‌شود که در صورت کارکرد صحیح این سه حلقه، ساختمان‌ها با بهترین کار‌آرایی طراحی، ساخته و تولید می‌شوند. اولین گام برای داشتن یک مسکن خوب توجه به تاسیسات آن است؛ چرا که از آن به‌عنوان قلب ساختمان یاد می‌شود. برای طراحی،اجرا و نظارت این قلب نیازمند این هستیم که سه حلقه ساخت‌وساز یعنی نظام مهندسی، سازنده و تولیدکننده بخش تاسیسات عملکرد مطلوبی داشته باشد. با ادامه شیوع کرونا و تشدید آن در محیط‌های زندگی سراغ یکی از تاثیرگذارترین دستگاه‌های خانگی یعنی تهویه مطبوع رفتیم تا ببینیم در ضعف عملکرد این دستگاه مهم اما بی‌اهمیت در کشور ما چه کسی مقصر است؟

دنیای اقتصاد : از جمله اهداف طراحی و ساخت سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی هوشمند می‌توان به کنترل کیفیت هوای ساختمان تحت شرایط مختلف اشاره کرد. این موضوع که بتوان هوای ساختمان را تحت شرایط مختلف مطلوب نگه داشت و با صرفه‌جویی در مصرف انرژی بازده سیستم تهویه را بالا برد، جزو الزامات اصلی سیستم‌های تهویه هوشمند در ساختمان است. این دستگاه‌ها پیچیدگی‌ها و ناکارآمدی سیستم‌های معمولی را نداشته و همچنین محیطی مطلوب‌تر برای ساکنان فراهم می‌کنند. درواقع در سیستم‌های مطبوع جدید دمای ساختمان را می‌توان با استفاده از یک دکمه به‌جای کنترل دستی به‌صورت اتوماتیک در بازه مورد نیاز تنظیم کرد.

خبر سوم

دنیای‌اقتصاد : فرم ساختمان در طول تاریخ، همیشه علاوه بر عملکرد، تابع ترس از شیوع بیماری‌های عفونی و واگیردار هم بوده است.

سایر اخبار